Tel Üretimi

Eylül 17, 2021

Apaydın Metal Fabrikalarında üretilen tellerin nasıl bir üretim sürecinden geçtiğini biliyormusunuz?
Sizde hayatımızın birçok alanında yoğun bir şekilde yer alan tel çeşitlerinin nasıl üretildiği konusunda kısa bir bilgi edinmek isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tel Nedir? sorusuna cevap arıyorsanız bir önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

Öncelikle fabrikamızda Fermo Tel markası ile ürettiğimiz tel çeşitlerine değinelim.

Örgü Tel : Tek burgulu örgü tel’in özelliği, alttan veya üstten dikenli tel görevi görmesidir. Ev, arsa, tarla, bahçe, spor alanı, fabrika sahası, İnşaat gibi çevre güvenlik çit sistemlerinde, Hobi amaçlı alanlarda, Kafes ve kümes uygulamalarında kullanılır.

Ekonomik olduğundan dolayı Dünyada ve Türkiye`de en çok kullanılan ana çit malzemesi örgü telidir. Örgü telinde göz aralığı, tel kalınlığı, kaplama cinsi, kaplama kalınlığı önemlidir.

Telin cinsi galvaniz ise ; çinko kaplama miktarı (gr/m²) kaplama şekli (sıcak daldırma galvaniz / elektro galvaniz) kontrol edilmelidir. PVC kaplı ise ; PVC kaplamanın kalınlığı ve PVC’nin granül kalitesi önemlidir. Atık veya kalitesiz plastiklerden elde edilen granül ültraviyole ışınlarına dayanıksızdır, çabuk solar ve zamanla telden ayrılarak deforme olur. Ayrıca PVC kaplı tellerde iç telin elektro galvaniz mi sıcak daldırma galvaniz mi olduğuna dikkat edilmelidir.

PVC kaplı tellerde de fiyat farkına rağmen içinin sıcak daldırma galvaniz olması tercih edilmelidir.